Kácov


Městys Kácov se nachází v okrese Kutná Hora, ve Středočeském kraji asi 7 km severozápadně od Zruče nad Sázavou. Městys Kácov se rozprostírá na březích řeky Sázavy ve správním území obce s rožšířenou působností Kutná Hora ve Středočeském kraji.

V kopcovitém okolí převládají lesy a pole. Kácov je typickým lokačním městečkem, jehož základ tvoří velké obdélníkové náměstí nad řekou a brodem. Dominantu tvoří Kácovský zámek. Prochází tudy naučná stezka.

Kácov má v současnosti 800 obyvatel a více než 300 domů. Pro svoji polohu v malebném údolí řeky Sázavy je vyhledáván turisty. V místě je škola, rozsáhlý sportovní areál, golfové hřiště nabízející 27 jamek, sokolovna, čilá spolková činnost, pošta, síť obchodů, tři mosty přes řeku Sázavu. V roce 1457 byl v Kácově založen pivovar, kde se i v současnosti vaří výborné pivo.

Autobusové nádraží, dvě vlakové zastávky a 6 km dostupný nájezd na dálnici D1.

Kácov je znám i díky železniční trati Posázavského pacifiku. Několikrát ročně se z Prahy konají jízdy historických vlaků s parními lokomotivami. Každoročně koncem srpna probíhá tradiční a proslulá Kácovská pouť. V září je Kácov místem startu automobilové veteran rallye. Od roku 2007 se v Kácově koná jeden z největších hudebních festivalů Sázavafest, na který se sjíždí do městečka kolem 20 000 lidí.

mapa