Býchory


Obec Býchory se rozkládá v úrodné a malebné polabské nížině, zhruba 7 km severovýchodně od města Kolína a leží v nadmořské výšce 214 metrů obklopená lesy. V obci je evidováno celkem 224 domů a žije zde 616 obyvatel. Býchory je také název katastrálního území o rozloze 6,52 km².

V obci je velká, nedávno rozšířená a zmodernizovaná základní škola. Vyučuje se v ní až do devátého ročníku a sjíždí se do ní i děti z okolních obcí. Sportovat můžou hned na několika venkovních hřištích. V jedné z budov areálu je i školka a vedle ní hřiště pro malé děti.

Býchory mají moderní fotbalové hřiště pod umělým osvětlením. V areálu jsou také další dvě menší tréninková hřiště. Několik hřišť je u mateřské a základní školy, je tu i tělocvična.

Býchory jsou plné kulturního života. Starají se o něj sokolové, hasiči nebo maminky kolem mateřské a základní školy. Obec pořádá masopust, plesy, hrají se tu fotbalové zápasy 1. B třídy. Pro děti jsou otevřené kroužky.

Býchory jsou moderní, zelená a upravená obec oceněná titulem v soutěži Vesnice roku. Mají velkou náves a několik větších a menších zelených parků. Cestu od kostela svatého Bartoloměje na náves lemuje romantické stromořadí s upraveným parkem včetně několika hracích prvků pro děti. Náměstí je zároveň rozcestím pro několik turistických tras.

Na hranici volných pozemků je konečná stanice úzkorozchodné parní železnice, obnovené Kolínské řepařské drážky, kterou o víkendech, anebo na přání, provozuje pro děti parta nadšenců. Trasa vede z Býchor na okraj Kolína.

Cesta autem z Býchor na Karlovo náměstí v Kolíně trvá zhruba 15 minut, do Prahy je to ani ne deset minut na dálnici a pak zhruba půl hodiny pohodlné jízdy po novém povrchu. Výlet do centra Hradce Králové nebo do Pardubic trvá z Býchor autem asi 40 minut.

Býchory spojuje několik autobusových linek, které ve špičce jedou i několikrát za hodinu. Autobus do Kolína jede jen několik minut, odtud pak jezdí moderní pohodlné vlaky několikrát za hodinu do Prahy a samozřejmě i opačným směrem na Ostravu a Brno.

mapa