Mlékovice


Vesnici s poetickým názvem Mlékovice naleznete ve Středočeském kraji v okrese Kolín. Mlékovice jsou spádovou obcí patřící pod obec Toušice, nachází se přibližně 5 km jihovýchodně od historicky známé Kouřimi a 2 km od Toušic.

Charakter krajiny zde určuje potok Bečvárka s kaskádou rybníků. Lokalita nás může okouzlit dvěma stříbřitými plochami, které se rozprostírají přímo u obce, a to Mlékovickým rybníkem a Stojespalem.

Jednu zvláštnost, vážící se k rybníku Stojespal, představuje výskyt českých granátů, malých kamínků a rudých jako kapky krve. Jejich nalezením rozhodně nezbohatnete, ale při jejich hledání si můžete připadat třeba jako zlatokopové při rýžování zlata.

Romantický pohled z hráze na tmavé hvozdy zrcadlící se v hladině se stal lákadlem pro filmaře. Lesní porost s názvem Borek poskytuje výborné prostředí pro relaxaci při procházkách v kterémkoli ročním období.

Vodácky hojně navštěvované je podzimní splutí potoka Bečvárky. Kajakáři proplouvají uzoučké skalnaté meandry. Zážitek je to spíše krajinářský.

Střed obce tvoří typicky česká náves, orámovaná domy bývalých selských usedlostí a hostince se starými lípami a kapličkou. Trvale zde žije 103 obyvatel.

V obci je umístěn obchod se smíšeným zbožím. Nedaleko obchodu se nalézá autobusová a železniční zastávka.

Veškerá občanská vybavenost je vzdálená 20 minut autem do města Kolín.

mapa