Volárna


Obec Volárna leží severozápadně od Kolína ve Středočeském kraji. V současné době má Volárna 476 obyvatel.

Předškolní děti mohou navštěvovat mateřskou školku v Jestřábí Lhotě nebo ve Velkém Oseku. Děti školou povinné dojíždí do základní školy ve Velkém Oseku nebo v Kolíně.

Autobusové spojení má Volárna s Velkým Osekem i Kolínem. Vzdálenost autem do Kolína je 9 km, a 5 km dostupný nájezd na dálnici D11 ve směru Praha – Hradec Králové.

V obci je smíšená prodejna. Do obce pravidelně zajíždí obvodní lékař z Velkého Oseka, který využívá ordinaci na Obecním úřadě. Na okraji obce je vybudovaná požární nádrž, která je v letních měsících využívána ke koupání. Každý rok ji pravidelně čistí členové TJ Sokol Volárna. Sportovci mají v naší obci své hřiště, na kterém hraje kopanou mužstvo mužů a starších žáků.

V katastru obce Volárna se nachází chráněný přírodní útvar „Váha u Volárny“. Jedná se o malou, starou vodní nádrž uprostřed polí, asi půl kilometru od obce, obrostlou stromovým patrem. Zachovává se zde bohaté naleziště chráněného růžkatce potopeného, který se v naší republice zachoval již jen na několika málo místech. Celé okolí Volárny láká k pěší turistice.

mapa