Dolní Pohleď


Obec Dolní Pohleď se nachází v okrese Kutná Hora, kraj Středočeský, asi 2 km východně od Zruče nad Sázavou na mírně svažité terase nad údolím řeky Sázavy. Nejoblíbenější řeka Sázava vede lesem kousek za obcí.

Obec leží v kouzelné krajině, která svými lesními stezkami a rozkvetlými loukami obklopuje tuto přívětivou vesničku a vybízí příchozí k romantickému putování po zdejších malebných končinách.

Nejstarší zmínka z roku 1543, původně selská vesnice se sedmi staveními se nacházela východně od Zruče nad Sázavou, nad údolím řeky Sázavy. Nyní má obec 32 domů a 102 obyvatel a leží v nadmořské výšce 389 metrů. Nejcennějším prvkem zeleně v Dolní Pohledi je náves se vzrostlými stromy, převážně lípami.

Místní musejí dojíždět za nákupy a do restaurací do nedaleké Zruče nad Sázavou.

V obci je dostupná autobusová doprava. Z obce vedou příměstské autobusové linky do Zruče nad Sázavou, Čáslavi, Kutné Hory, Ledeče nad Sázavou.

Do obce vedou silnice III. třídy. Ve vzdálenosti 0,5 km lze najet na silnici II/126 Kutná Hora - Zbraslavice - Zruč nad Sázavou - Trhový Štěpánov.

Cesta autem na D1 je to 10 minut. Po D1 do Průhonic (okraj Prahy) jste za 40 minut.

Zruč nad Sázavou je malebné městečko, které se rozkládá v údolí vytvořeném nádherným meandrem řeky Sázavy. Zrekonstruovaný zámek tyčící se nad Zručí nad Sázavou je krásná stavba s přilehlým nádherným zámeckým parkem s dvoukilometrovou naučnou cestou. Zámecký park a zahrady jsou ideálním místem pro příjemnou procházku.

V jeho okolí je sportovní hala, dětské dopravní hřiště s kuličkovou dráhou a dalším velkým dětským hřištěm.

Nedaleko od Zruče nad Sázavou je vodní nádrž Želivka, která slouží jako zdroj pitné vody pro téměř celou středočeskou oblast včetně Prahy. Jedná se o největší vodárenskou nádrž v České republice. Ve Vodním domě lze objednat prohlídku hráze s průvodcem.

mapa