Jestřabí Lhota


Obec Jestřabí Lhota je malebná vesnice Polabské nížiny vzdálená asi 9 km severovýchodně od města Kolín a cca 60 km východně od hlavního města. Prahy. Obec leží při silnici II/328 ve směru Kolín – Žehuň, z které je po 4 km dostupný nájezd na dálnici D11 ve směru Praha – Hradec Králové.

Obec se rozkládá na ploše 5,47 km2, v současné době je evidováno 195 domů. V obci trvale žije 496 obyvatel. V posledních letech se obec rozrůstá díky nové výstavbě rodinných domů v lokalitě ke Kolínu, která vznikla prodejem obecních pozemků k tomu určených.

Občanskou vybavenost obce tvoří zejména obecní úřad, mateřská škola, obecní knihovna s čítárnou a kulturní dům pravidelně využívaný pro kulturní akce, plesy nebo cvičení žen.

Mateřská škola s vlastní kuchyní a současnou kapacitou 27 míst zajišťuje předškolní výchovu dětí z Jestřabí Lhoty a Volárny. Starší děti dojíždí linkovým autobusem do základních škol ve Velkém Oseku, Býchorech, Ovčárech nebo Kolíně. Studenti vyhledávají zejména střední školy v Kolíně a Poděbradech.

Obec má zajištěno kvalitní autobusové spojení na pravidelných příměstských linkách.
Nejbližší vlakové stanice se nachází ve Velkém Oseku (6km) a Kolíně (8km).
Výhodné spojení je po 4 km dostupný nájezd na dálnici D11 ve směru Praha – Hradec Králové.

V obci je od pondělí do soboty otevřen obchod se smíšeným zbožím. Pro vyžití nejmenším občánků je k dispozici dětské hřiště se skluzavkou a dalšími herními prvky. Nejbližší nemocnicí je Oblastní nemocnice Kolín.

Během roku, žije obec fotbalovými utkáními TJ Sokol Jestřabí Lhota, jehož sportovní areál patří k nejlepším v okrese.

V sezóně jsou udržovány travnaté plochy a zeleň v celé vesnici.

mapa