Ohaře


V mírně zvlněné krajině leží malá, ale vzhledem útulná obec Ohaře, která se rozprostírá na východním svahu návrší zvaného Kostelík. Leží severovýchodně od města Kolína ve Středočeském kraji. Žije zde 293 obyvatel.

K občanské vybavenosti Ohař patří obecní úřad, mateřská škola, pošta, knihovna, obchod s potravinami i smíšeným zbožím, restaurace a autobusová zastávka. Obcí prochází silnice č. 32811. Dopravní dostupnost je zajištěna autobusy. Vzdálenost autem do Kolína je 11 km, a 4 km dostupný nájezd na dálnici D11 ve směru Praha – Hradec Králové.

Lidé z Ohaře žijí bohatým a rozmanitým kulturním životem. Klub ohařských žen zde každoročně pořádá dětský karneval, dětský den, mikulášskou nadílku či ples.

Místní Sbor dobrovolných hasičů mívá účast na požárních soutěžích v okolních obcích. Družstvo žen, které se také účastní soutěží v hasičských disciplinách, je jediné v širokém okolí. Občanské sdružení myslivců se stará o zdravotní stav zvěře a přikrmování během zimního období, rybářský spolek zase organizuje rybářské závody a pravidelně udržuje okolí místního rybníka.

Mezi další společenské akce se řadí například Hubertova jízda, koncert smyčcového kvarteta ke Dni matek, vánoční pásmo, velikonoční varhanní koncert, promítání foto kroniky obce, různé výstavy, besedy, přednášky i exkurze a připravuje se výstava z historie obce Ohaře.

Sportovní vyžití občanům nabízí především tělovýchovná jednota Union, jehož mužstvo hraje soutěž 4. A třídy okresu Kolín, fotbalové hřiště, víceúčelové asfaltové hřiště, dětské hřiště a zahrada mateřské školy.

Procházející modrá turistická stezka umožňuje příjemnou pěší vycházku z Kolína do Žehuně. Výborné podmínky jsou zde také pro cyklistiku, neboť dobré a hezké trasy vybíhají všemi směry.

mapa